Fiskus naciąga przepisy o estońskim podatku
W 2022 r. nie można uznać, że 50 proc. wydatków oraz odpisów amortyzacyjnych i z trwalej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, które są wykorzystywane na cele mieszane przez pracowników, to wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.
Sprawa dotyczyła wykładni ustawy o CIT. Z wnioskiem o nią wystąpiła spółką jawna, której wspólnicy w styczniu 2022 r. podjęli uchwałę o przekształceniu jej w spółkę z o.o. Do dnia złożenia wniosku spółka nie została jeszcze wpisana do rejestru przedsiębiorców, ale do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem z rozdziału 6b ustawy o CIT czyli tzw. estoński CIT.
Spółka jawna tłumaczyła, że posiada flotę kilkudziesięciu samochodów osobowych, z których korzystają pracownicy na etacie. Zgodnie z wewnętrznym regulaminem auta mogą być wykorzystywane również do ich celów prywatnych. Po przekształceniu to spółka z o.o. będzie właścicielem samochodów i stroną umów o pracę z pracownikami. I tu pojawiła się wątpliwość czy wartość wydatków oraz odpisów amortyzacyjnych związanych z autami nie będzie stanowiła podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek z tytułu powstania ukrytych zysków. Podatniczka była jednak przekonana, że auta wykorzystywane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta